Dubí

Město Dubí se rozkládá na úbočí Krušných hor na Teplicku v nadmořské výšce 350–450 m. Historie města sahá až do konce 15. století, ale největšího rozkvětu se Dubí dočkalo až ve století devatenáctém. Město v malebné krušnohorské krajině s výhledy na České středohoří se stalo nejen vyhledávaným výletním místem pro teplické lázeňské hosty, ale jeho rozvoj souvisel také se založením nových průmyslových podniků. Zasloužil se o to zejména továrník Anton Tschinkel. Mezi lety 1862–1879 se mu podařilo vybudovat z Dubí vyhledávané lázeňské město s reprezentativními Terezinými lázněmi. Dubí navíc získalo na přelomu století atraktivní architektonickou památku, a to kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí, který je novogotickou nápodobou kostela Santa Maria dell´Orto v Benátkách. Nechal jej mezi lety 1897–1906 vybudovat tehdejší majitel teplického panství, kníže Carlos Clary-Aldringen, a dnes je považován za nejseverněji položenou památku italského stavitelského umění.
Dubí se přesto stalo především centrem sklářského a keramického průmyslu. V roce 1864 zakladatel lázní Anton Tschinkel odkoupil tzv. Buschmühle, mlýn, na jehož pozemku vybudoval továrnu na porcelán a majoliku. Na tuto výrobu v roce 1885 navázala Míšeňská firma O. C. Teichert, která Tschinkelův podnik odkoupila a pod názvem Filliale Eichwald der Meissner Ofen – und Porzellanfabrik Specialität: Meissner Zwiebel muster in allen Variationensem zavedla do Dubí výrobu porcelánu v rokokovém tvaru a s již tehdy oblíbeným cibulovým dekorem. V zavedené produkci tzv. cibuláku dekorovaného kobaltem pod glazuru pokračoval od roku 1899 následný majitel dubské porcelánky Bernard Bloch (Eichwelder Porzellan – und Ofen – Fabrik Bloch & Co. Böhmen). O oblíbenosti cibuláku z Dubí vypovídají údaje z roku 1929, kdy se vyrábělo až na 257 tvarů v souboru s cibulovým dekorem. V roce 1938 přešla továrna pod správu Německé říše a o čtyři roky později už působila pod názvem Porzellan Fabrik Dr. Widera Eichwald. Po válce přešla továrna pod správu českého státu a od roku 1948 až do počátku 90. let byla národním podnikem.
V roce 1991 se firma opětovně osamostatnila jako akciová společnost Český porcelán. Těžištěm výroby stále zůstává tradiční porcelán s cibulovým dekorem, produkovaný v barevných variantách a celkem na více jak 850 tvarech. V roce 2009 společnost převzala také kontrolu nad výrobcem figurálního a dekorativního porcelánu, Manufakturou Royal Dux v nedalekém Duchcově. Dubská porcelánka se tak těší z renomé více jak 150-ti let nepřetržitého provozu. Od svého osamostatnění porcelánka každoročně pořádá Mezinárodní porcelánová symposia. Ta se záhy stala každoroční prestižní událostí, která se těší z velkého zájmu ze stran umělců a designérů z celého světa. Sympozia probíhají vždy střídavě a hlavním tématem se stává buď design hrnků, nebo malba kobaltem pod glazuru.
V bezprostřední blízkosti porcelánky v budově bývalé keramické továrny Riedel se nachází Experimentální keramická dílna ateliéru Design Keramiky, která byla založena ve spolupráci společnosti Český porcelán, a. s. a Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Vzniklo tak jedinečné zázemí, kde se pojí akademické teoretické prostředí s reálnou průmyslovou praxí. Studenti mají možnost testovat své projekty v reálném prostředí oboru a podílet se na užší spolupráci v oblastech inovace výroby. V Experimentální keramické dílně se za podpory města Dubí pravidelně realizuje řada mezinárodních sympozií a workshopů.
Dům porcelánu s modrou krví
Z úspěšné spolupráce města Dubí a akciové společnosti Český porcelán vzešla myšlenka vytvořit společné zázemí pro prezentaci místní výroby porcelánu v rámci historie města Dubí. Vznikl tak nový prostor, Dům porcelánu s modrou krví, galerie, kulturní a turistické centrum města. Tato budova bývalého městského kina, kterou město revitalizovalo za finanční podpory Regionálního operačního programu Severozápad, skýtá zázemí pro stálou expozici porcelánu s ukázkou produkce jednotlivých porcelánek v Podkrušnohoří od Karlových Varů až po Dubí. Zázemí Domu porcelánu s modrou krví skýtá také prostor pro pravidelné výstavy zaměřené na současné mladé i renomované autory porcelánového designu.